„A rendszeres üzemszerű FAM-ot 23 évvel ezelőtt, 400 kv feszültségen 1969-ben és 750 kV feszültségen 1979-ben kezdtük meg…..”
ICOLIM ’92 Konferencia, Keszthely 1992. v. 20-22
Ovit előadás Dr. Csikós Béla
A rendszeres üzemszerű FAM-ot 23 évvel ezelőtt, 400 kv feszültségen 1969-ben és 750 kV feszültségen 1979-ben kezdtük meg.
A technika megvalósítója, használója, az eszközök gyártója és fejlesztője a hazai nagyfeszültségű hálózatot 45 éve építő és üzemeltető OVIT Rt.
A magyar technika szabadalmi oltalmat is nyert néhány sajátosságát -röviden összefoglalva és nemzetközi összehasonlításban az 1960-as és 1970-es években a következők különböztették meg és jellemezték.
A finomszálú, nagy felületü, nyitott szerkezetü szennyeződő poliamid szigetelokötelek helyett:
– széles-vékony polietilén fóliából sodort, zártszerkezetü, kisfelületű, víz taszító szigetelőkötelek kifejlesztése, gyártása és használata.
– A0,998 feletti védelmi hatékonyságú és 0,2 Ohm alatti ellenállású, ritka szövésű, jó szellõzésű, nyáron is tartó-san viselhető fémes védőruházat kifejlesztése, gyártása és használata-
amelyben a test és a fémes szövet között szigetelő, távolságot tartó, a védőhatást növelő, az izzadságot felszívó és a bőrnél nagyobb felületén elpárologtató réteg van,
– amely a fejet, arcot és szemeket csuklyás archálóval is védi és
amely nemcsak az állandósult mA-es nagyságú áramok, hanem a technológiai hiba eseten keletkező 10 A-es nagyságú tranziens áramütések ellen is véd;
– A tartó szigetelőláncok javításához
a habszivacs kitöltésű üvegepoxi csőlétra helyett
– tömör testű ernyős műanyag hosszúrúd szigetelőre függesztett csővázas szerelőszék kifejlesztése, gyártása és használata,
– ami kényelmes ülő testhelyzetet és annak megtartását még öntudatvesztés esetén is biztosítja,
– szükségtelenné teszi a kapaszkodást, a nagy erőkifejtést, kizárja az esés veszélyét,
– felszabadítja a kezeket és a figyelmet a munkavégzésre és
– ami mechanikai és villamos védelmet is nyújt:
– A legnagyobb feszültségű feszítő szigetelő láncok javításához
– magán az ép láncon csúszó, az oszlop és a sérülési hely -között mozgatott, félhenger alakú üvegepoxi nyeregszános szerelőszék és 50-70 kN teherbírású összehúzó-szigetelőszerszám kifejlesztése, gyártása és használata.
Sajátos FAM technikánk külföldi vállalatok érdeklődését is felkeltette és megrendeléseikre a licencia és know-how eladással kapcsolódó eszköz szállításaink sokszorosan felülmúlták a hazai felhasználást.
Az 1980-as években kereken
– 750 db fémes szövet védőruhát, csuklyás-archálós kabátot-nadrágot
– 7500 pár fémes kötött védõkesztyüt és védő harisnyát,
– 1800 db összesen 36 km hosszúságú kétzárkapcsos műanyag fólia szigetelőkötelet,
– 470 db hidraulikus és csavaros, 16-25-40 és 63 kN teher-bírású emelo-feszíto szerszámot,
– 230 szereloszéket-kocsit-liftet és szerelőszánt,
– 570 db potenciálkapcsot és erősáramú kapcsot,
– 900 db szigetelő hevederes csörlőt, kézi markolóprést, műanyag hosszúrúd szigetelőt, műanyag görgős terelő kereket és
-7000 db kisebb szerszámot és szerelvényt gyártottunk, exportáltunk és használtunk fel.
Saját tervezésű és építésű, 8 db jellegzetes oszloptipust,400 kV-os és 750 kV-os vezetékszakaszt tartalmazó, 500 kv szabályozható feszültségü tanpályánkon 170 fố hazai és külföldi FAM szerelõt és munkavezetőt képeztünk ki.
A sajátos magyar FAM technika 23 éves múltja már csak történet, -fontossága, jelentősége csak jövőjének van.
A magyar FAM technika 1992-tõ1 kezdődően a következő évtizedben alapvetően megváltozik.
Megítélésem szerint a jelenlegi FAM technika kellően fel-és el nem ismert válságban van.
Az elmúlt két évtized következőkben jellemzett hálózati fejlődése, eseményei és tudományos eredményei új FAM technikát követelnek meg.
– A nagyfeszültségű távvezetékek méretei, szigetelési légközei 20-30 8-kal csökkentek és még további csökkentés is valószínűsíthető.
– A távvezetékek legnagyobb feszültsége 1000-1200 és 1500kV-ra, kétszeresére növekedett és szigetelési légkörük az arányos helyett alig, csak 20-30 %-kal növekedett.
– A távvezetékek túlfeszültség tényezői ugyan csökkentek, de a FAM eszközök és technológiák változatlan mérete és hely-igénye esetén a maradó szigetelési légköz nem lenne elegendő és a légközben a szigetelőkötelek legkisebb hosszúsága nem férne el és már ma sem fér el.
– A legnagyobb feszültségek és legkisebb szigetelési lég-közök, az arányosnál nagyobb mértékben, megnövekedett térerôsség és kapacitív áramok és a különleges oszlop-ve-zeték és szigetelőlánc szerkezetek új FAM technikát köve-telnek meg
Az 1980-as évek második felében a jövő évtizedre, minden feszültségre, oszlop- és vezeték szerkezetre alkalmas olyan új FAM eszközöket és technológiákat terveztem és fejlesztünk ki, amelyek
– a lehető legkisebb szigetelési légközt használják el,
– nem igénylik a nagy tér erősségű helyeken a legkényesebb szigetel kötelek használatát és
– alapvetően lecsökkentik a nagyfeszültséggel érintkezésben végzett munka időtartamát és részarányát.
Az új technika lehetővé teszi, egyszerűsíti és gyorsítja a FAM-ot a kis szigetelési lécközű és különösen a kétrendszerű távvezetékeken.
A szennyeződő-kopó-öregedő műanyag szigetelőkötelek hiánya kizárja a váratlan és hirtelen nyári záporeső vagy őszi ködös páralecsapódás okozta átívelési veszélyt.
Az új technika a feszültséggel érintkezésben végzett munka időtartamát a sérült és javított szigetelõlánc alsó
kioldásának és visszakötésének néhány percére korlátozza.
A szigetelőlánc javítása a vezetéktõl távol, kis villamos tér erősségben vagy az oszlopról feszültségmentes állapotban történik.
A FAM szerelő közlekedését és a sérült és javított szigetelőlánc szállitását az oszlop és a vezeték között az oszlop síkjából kinyúló forgókonzol félköríves forgatása biztosítja.
Az elmúlt két évtizedben a nagyfeszültségű távvezetékek gazdaságos és tényleges áramsűrűség állapotában 0,5-1 A/mm2-re növekedett.
A FAM technika fejlesztéséhez végzett számításaim és méréseink szerint
– az 1A/mm2 áram sűrűségű kettõs-hármas-négyesköteg áramve-zetõk közvetlen közelében pl. 5 cm szélességű sávban az átlagos mágneses indukció 4000 ut között van és csak 1 m távolságban csökken 500 ut alá,
– a nagyfrekvenciás hullámzárak függőleges tengelyében, névleges terhelés esetén a mágneses indukció 0,1 m távolságban 30000-20000 ut és 1 m távolságban 10000-50000 ut és csak 3 m távolságban csökken 500 ut alá.
Az 1Amm2 áramsűrűségű távvezetékek alatt a mágneses indukció mindig kisebb mint 100 ut.
Az elmúlt években a kutatóintézetek felismerték és bizonyították a nagy mágneses indukció káros hatását és meghatározták az emberi szervezetre megengedhető és egészségre veszélyes nagyságát. A WHO-IRPA ideiglenes irányelvek, ajánlásai szerint a tartósan megengedhető mágneses indukció lakosságra 100 nt és a foglalkozásszerűen dolgozó szakszemélyzetre 500 ut.
A FAM közben a szerelőt érő mágneses indukció 50-100-szor nagyobb mint a távvezeték alatt és 5-10-szer nagyobb lehet mint a WHO-IRPA ajánlása szerint megengedhető. Vannak olyan vélemények is, hogy korlátozott ideig 5-25 mT
mágneses indukció is megengedhető.
Megítélésem szerint a nagyfeszültségű, nagyterhelésű távvezetékeken munkát végző FAM szerelőket a mágneses indukció ellen is védeni kell és lehet.
Az új FAM technika, eszközök és technológiák
– az áramvezető, vagy a szerelo, vagy mindkettő mágneses árnyékolásával,
– egyszerű szerkezetű és kezelésű, reálisan kis nagyságú,felületü és tömegű, részleges nagy permedbilitású lemez burkolásával
– a FAM szerelőt ero mágneses indukciót negyedére-harmadára-felére, megengedhető nagyságúra csökkentik.
Az új forgókonzolos PAM technika a mankavégzés időtartamának 3/4-részére önmagában is mentesíti a PAM szerelőt a mágneses indukciótól.
Az OVIT kV feszültségű távvezetéken szigete lócserével mutatja be a
– a szigetel kötelet nem használó,
– kis szigetelési legközt igényl6,- a szerelőt a mágneses indukció ellen védo,- a feszültséggel érintkezésben végzett munka időtartamát csökkentő,
1992 évtől kezdődően üzemszerűen alkalmazott ú forgókonzolos FAM technika egyik változatát.
Az új FAM technikát bemutató OVIT dolgozók
Meixner József vállalati PAM vezető, mérnök
Bolha József vezetékmester, munkavezető mérnök
Fehér Gyula vezetékmester, munkavezető technikus
Szabó Ferenc és feszültségen dolgozó
Réz János FAM szerelők Baski József és FAM szerelők
Csuha János, Simon Ferenc, Orliczky János és vezető szerelők Kiss Zoltán
A jövőben a nagyfeszültségű FAM technika távolodik a feszültségtől és a közép feszültségű FAM technika valószínűleg közeledik a feszültséghez.
Engedelmükkel az írásos előadásomat szóban részben kiegészítem, bővítettem és részben szűkítettem. Írásos előadásom szóban kihagyott részeire felhívom és az elhangzótokra köszönöm szíves figyelmüket.”
ICOLIM a FAM -feszültség alatti munkavégzés szakembereinek a világ legfontosabb kiállítási és találkozóhelye. A kiállítás háromnapos és három évente kerül megrendezésre.
Az első ICOLIM konferenciát 1992-ben Magyarországon, Keszthelyen Dr. Csikós Béla szervezte.
Dr. Csikós Béla az 1992-es ICOLIM konferencián mutatta be a nemzetközi résztvevők előtt a FAM 3 találmányát, az új NAF-FAM technológiát, amely hatalmas sikernek és érdeklődésnek örvendett.